Podľa najnovšieho odhadu stúpne morská hladina v 21. storočí maximálne o 69 centimetrov.

Obávané stúpanie morskej hladiny možno nebude až také zlé, ako to vyzeralo ešte nedávno.

Čo tvrdí Ice2sea

Nová štúdia o topení ľadovcov uvádza, že do konca storočia pribudne v moriach po roztopení kontinentálnych ľadovcov maximálne 36,8 centimetrov vody. Znamená to, že spolu s doterajším vzostupom hladiny od začiatku storočia by to bolo 69 centimetrov.

Tím vedcov z európskeho projektu nazvaného Ice2sea publikoval doteraz najpodrobnejšiu štúdiu o tejto problematike. Členovia tímu odhadli, že vzostup hladiny do konca storočia sa bude pohybovať v hraniciach od 3,5 do 36,8 centimetrov, teda 16 až 69 centimetrov za celé storočie.

Najlepší odhad?

„To je náš najlepší odhad, ktorý je teraz k dispozícii,“ povedal pre New Scientist koordinátor projektu David Vaugham z Britskej antarktickej služby v Cambridgei. Je to jedna z 24 európskych inštitúcií, zapojených do projektu.

Zaujímavé je, že čísla z dielne Ice2sea nie sú príliš vzdialené od tých, ktoré publikoval Medzivládny panel pre klimatickú zmenu – IPCC – v roku 2007. V správe IPCC sa píše o rozmedzí od 18 do 59 centimetrov. Až doteraz bol považovaný tento odhad za beznádejne optimistický.

Nasledujúce správy IPCC rátajú s nárastom hladiny o jeden až dva metre. V najnovšej tohtoročnej správe IPCC sa majú uplatniť aj výsledky vedcov tímu Ice2sea.