V Európe je tento spôsob dopravy najmä v tých najväčších mestách neraz poriadne drahou záležitosťou. No ak sa vyberiete mimo starý kontinent, budete sa čudovať, ako lacno to niekedy ide.

Najmä v arabskom svete nemusíte siahať hlboko do peňaženky. Teda ak patrí do skupiny turistov, ktorí si vedia vyhádať cenu. Napríklad v egyptskej Káhire sa môžete vybrať taxíkom na pyramídy.


V PÚŠTI: Marocký taxikár vás zoberie aj na pieskové duny.
Foto: Pluska.sk/Ivan Janko

Počítajte však s tým, že šofér začne pri cene až okolo 50 eur. Jej výšku určuje podľa toho, ako dobre sa oblečiete, či máte v ruke drahú kameru, alebo fotoaparát.

Schovajte si fotoaparát

Preto ak chcete ísť s cenou čo najnižšie, schovajte si techniku do tašky. A možno sa nakoniec odveziete za 5 eur.

V krajinách ako je Egypt, Maroko, alebo aj Tunisko je bežné, že vám taxikár spraví vlastný program a ochotne vás zavezie do predajne so suvenírmi, alebo tradičným remeselným tovarom.


ALBÁNSKO: Veľké dodávky jazdia ako taxíky medzi mestami.
Foto: Pluska.sk/Ivan Janko

Je jasné, že berie províziu od majiteľov, no ak si nič také neželáte, vopred to šoférom oznámte. A najmä, nikdy nikomu nedávajte peniaze skôr, ako sa dostanete do vášho cieľa.

Žiadne peniaze vopred

Môže sa totiž stať, že taxikár nebude vašu cieľovú destináciu poznať. V takom prípade netreba váhať a pri prvej príležitosti vystúpte hoci aj na križovatke a nasadnite do konkurenčného auta.


FILIPÍNY: Šoféri si potrpia na výzdobu svojich interiérov.
Foto: Pluska.sk/Ivan Janko

V moslimskom svete navyše fungujú aj taxíky, ktoré jazdia mimo mesta, označujú sa Grand Taxi, hoci ide neraz o bežné osobné autá.

Podobne to funguje aj v Albánsku. V Thajsku fungujú pre zmenu prerobené motorky, ktoré domáci volajú tuk-tuk.


THAJSKO: Tradičný tuk-tuk ponúka skvelý zážitok.
Foto: Pluska.sk/Ivan Janko

V Číne si nechajte zavolať taxík radšej na hotely, lebo so šoférom sa anglicky zaručene nedohodnete.

A na cestu nazad si zoberte hotelovú vizitku, kde je adresa uvedená v čínskych znakoch. Bez toho sa na izbu zaručene nedostanete, teda ak neviete vysloviť adresu a meno hotela tak, ako domáci.